Obnova čichu po covidu?

Trápí tě ztráta čichu po prodělání covidu-19? Aromaterapie může pomoci. Obnova čichu je sice běh na delší trať, ale trpělivost růže přináší - v tomto případě vůni růží přináší :-) Již je potvrzeno, že naprosté většině pacientů se čich navrátí, nicméně pravidelný trénink se rozhodně vyplatí a může návrat čichu uspíšit. Poradíme jak na správný čichový trénink. Stačí dodržovat pár jednoduchých pravidel.

Výběr správné vůně

K tréninku čichu si vyber vůně, které máš spojené s vjemem chuti. Ideálně takové, u máš jistotu, že ti byly i před proděláním covidu příjemné a bude tě bavit je znovu objevovat. Zde uvádíme několik vhodných příkladů:

Hurá na to - PRAVIDLO 5 CM / 5 MIN

Doporučuje se vybraný olej inhalovat vícekrát v průběhu dne, a to přímo z lahvičky, kterou umístíš cca 5 cm pod nos (minimálně 2 cm), a vůni budeš inhalovat několik minut (maximálně však 5 min). Je vhodné trénink provádět před jídlem, kdy takto nabudíš čichové a chuťové receptory. Trénink se doporučuje provádět delší dobu, minimálně 2-3 měsíce. Oleje je dobré střídat a postupně tak bystřit smysly.

Nezapomínej, že éterické oleje jsou velmi koncentrované. Rozhodně si je nestrkej přímo pod nos, raději lahvičku drž několik centimetrů pod ním a vůni nech vystoupat nahoru. Vybírej si 100% přírodní éterické oleje, což právě například ty od Nobilis Tilia jsou.

Pozor na kontraindikace

Rozmarýn ani skořice nejsou vhodné pro ty, kdo trpí vysokým tlakem. Stejně tak těhotné či kojící by se těmto olejům, včetně bergamotu, měly vyhnout.

Bílý Text Fotka Přání k Velikonocům Post na Instagram-2

Zdroj: Adéla Zrubecká, Nobilis Tilia, Čich a chuť: COVID-19 projekt [online]. Rinologická skupina – Česká společnost otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku, 2020. Dostupné z: https://cich.info/

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení