Čich & emoční pamět - cesta k radosti

Čich je přímo spojen s naší emoční pamětí - jak?

Každá vůně, kterou náš nos zaznamená, je podnětem pro vyvolání dlouho uložených vzpomínek - i těch, o kterých nemáme tušení, že si ještě vůbec pamatujeme. Věděli jste, že umíme rozlišit až 10.000 vůní? A že lidský mozek v sobě ukrývá část, které se kdysi říkalo “čichový mozek”? Tato část se nazývá limbický systém a zpracovává informace, které se k němu dostanou prostřednictvím smyslových orgánů, tedy i čichu. Spolu s dalšími vjemy a informacemi je vyhodnotí jako příjemné nebo nepříjemné, naším tělem projede silná emoce a vzápětí i bezprostřední rozhodnutí jak na danou situaci zareagujeme. Vše se děje během vteřiny. No dobře, možná dvou.

Vůně provokuje konkrétní vzpomínky

Čerstvě posekaná tráva, kouř z rozpáleného grilu, bazalka zamíchaná v zeleninovém salátu nebo výrazná vůně a chuť červeného vína - hned se rozpomínáte na letní večery a je vám fajn. Vůně má tedy ohromný vliv na naše emoce, chování, paměť i náladu. Umí v nás vyvolat pocity klidu, energičnosti i touhy. Výrobci parfémů si toho jsou moc dobře vědomi. Makléři zase radí svým klientům, aby svoji nemovitost předvedli zájemcům jen tehdy, když mají čerstvě napečeno a domem se line hřejivá vůně domova. Při návštěvě masážního salonu vnímáte tlumené světlo, vzduch prosycený vůní masážních olejů a okamžitě se proměňuje vaše mentální nastavení a schopnost uvolnit se. Začíná vám být úplně jedno, že jste na masáž přiběhli na poslední chvíli z rušné ulice. Během pár minut jste na letní dovolené, kde jste většinu dní strávili na pláži bosí a bezstarostní. 

Kdo by se nechtěl cítit tak free, vyrovnaný a spokojený? 

Právě to je důvod, proč si přivést aromaterapii do života. Umí úžasně působit na naši duši, harmonizovat a podpořit emoční pohodu. Není od věci naučit se ji využívat. Jde v podstatě o léčbu éterickými oleji, terapii vůní. A jak už víte, vůně umí přenastavit naše momentální rozpoložení během krátké chvíle, což se obzvlášť nyní v pošmourných listopadových dnech hodí. Máme pro vás konkrétní tip a návod. Můžete zkusit třeba pomeranč sladký - stačí rozmíchat 3-10 kapek ve lžíci rostlinného oleje a přidat si směs do večerní koupele. Nebo nakapat 5 kapek do 250 ml teplé vody, promíchat, dát do rozprašovače a rozptýlit po místnosti. Nebo 5-8 kapek do aromalampy. Nebo do difuzéru, který je ještě účinnější. Jak vidíte způsobů je mnoho a všechny jsou tak snadné! Hned vám bude na světě lépe :)

 radost_v_desti