Čich & emoční pamět - cesta k radosti

Čich je přímo spojen s naší emoční pamětí - jak?

Každá vůně, kterou náš nos zaznamená, je podnětem pro vyvolání dlouho uložených vzpomínek - i těch, o kterých nemáme tušení, že si ještě vůbec pamatujeme. Věděli jste, že umíme rozlišit až 10.000 vůní? A že lidský mozek v sobě ukrývá část, které se kdysi říkalo “čichový mozek”? Tato část se nazývá limbický systém a zpracovává informace, které se k němu dostanou prostřednictvím smyslových orgánů, tedy i čichu. Spolu s dalšími vjemy a informacemi je vyhodnotí jako příjemné nebo nepříjemné, naším tělem projede silná emoce a vzápětí i bezprostřední rozhodnutí jak na danou situaci zareagujeme. Vše se děje během vteřiny. No dobře, možná dvou.

Vůně provokuje konkrétní vzpomínky

Čerstvě posekaná tráva, kouř z rozpáleného grilu, bazalka zamíchaná v zeleninovém salátu nebo výrazná vůně a chuť červeného vína - hned se rozpomínáte na letní večery a je vám fajn. Vůně má tedy ohromný vliv na naše emoce, chování, paměť i náladu. Umí v nás vyvolat pocity klidu, energičnosti i touhy. Výrobci parfémů si toho jsou moc dobře vědomi. Makléři zase radí svým klientům, aby svoji nemovitost předvedli zájemcům jen tehdy, když mají čerstvě napečeno a domem se line hřejivá vůně domova. Při návštěvě masážního salonu vnímáte tlumené světlo, vzduch prosycený vůní masážních olejů a okamžitě se proměňuje vaše mentální nastavení a schopnost uvolnit se. Začíná vám být úplně jedno, že jste na masáž přiběhli na poslední chvíli z rušné ulice. Během pár minut jste na letní dovolené, kde jste většinu dní strávili na pláži bosí a bezstarostní. 

Kdo by se nechtěl cítit tak free, vyrovnaný a spokojený? 

Právě to je důvod, proč si přivést aromaterapii do života. Umí úžasně působit na naši duši, harmonizovat a podpořit emoční pohodu. Není od věci naučit se ji využívat. Jde v podstatě o léčbu éterickými oleji, terapii vůní. A jak už víte, vůně umí přenastavit naše momentální rozpoložení během krátké chvíle, což se obzvlášť nyní v pošmourných listopadových dnech hodí. Máme pro vás konkrétní tip a návod. Můžete zkusit třeba pomeranč sladký - stačí rozmíchat 3-10 kapek ve lžíci rostlinného oleje a přidat si směs do večerní koupele. Nebo nakapat 5 kapek do 250 ml teplé vody, promíchat, dát do rozprašovače a rozptýlit po místnosti. Nebo 5-8 kapek do aromalampy. Nebo do difuzéru, který je ještě účinnější. Jak vidíte způsobů je mnoho a všechny jsou tak snadné! Hned vám bude na světě lépe :)

 radost_v_desti

 Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení